4 Haziran 2013 Salı

Gezi Parkı Rehberi

Arkadaşlar ; 

Günlerdir süren bir direnişin bilmem kaçıncı günündeyiz. Kusura bakmayın , samimiyetle söylüyorum ama artık günleri falan karıştırmaya başladım. Mesela şu an saat 02:11 olmuş ama ben sabah işe gidecek olmama rağmen uyumadım , zaten Gezi'den 1 saat önce döndüm.
İlk günden itibaren hepinizin bildiği gibi bazı hassas konular üzerinde durmaya çabaladık. Bunları hemen her akşı başında insan özellikle Twitter'dan defalarca söylememize rağmen hala daha bazı hatalara inatla devam edenler var. Dikkat etmenizi önemle rica ettiğim şeyleri sıralamak gerekirse ;

1- ASLA PROVOKASYONLARA GELMEYİN
Etrafınızdaki insanlarla konuşmak , dayanışma içinde olmak ve birlik oluşturmak elbette önemli. Fakat geldiğimiz noktada herkesin söylediğine inanmamanız gerekli. Bilhassa Gezi parkı dışında kalan alanlarda (Beşiktaş , Gümüşsuyu , Dolmabahçe vs. gibi) tanımadığınız insanların en basit tabiriyle "gazına" gelmeyin. Size "hadi saldırıyoruz !" , "polis yine geliyor hücum !" gibi söylemlerde bulunan insanları yatıştırın , olmadı oradan uzaklaşın. Zaten bu insanların hemen hepsi sizi oraya gönderip orayadan kaybolacak kışkırtıcı ya da işin içine nifak tohuma eken art niyetli insanlardır.

2- BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATMAYIN
Hepimizin içinde bulunduğu bu ortamda zaman zaman endişelendiği , yardım etmek ve bilgilendirmek maksadıyla niteliksiz bilgileri bile paylaştığı oluyor. Günümüzde haberin ulaşma hızı hasebiyle insanlara yardım etmek için "x yerde revir kurulmuş" , "z yerde biber gazı atılmış" haberlerini bir önce paylaşma şansımız mevcut ama teyid edilmeyen bilgiler sıkıntı yaratabiliyor. Tanımadığınız ya da teyid edemediğiniz bilgileri lütfen paylaşmayın , Twitter ya da benzeri sosyal ağlardan RT etmeyin.

3- PANİK YAPMAYIN
Özellikle kalabalık gruplar içinde bulunurken 1-2 kişinin birden bire koşturmaya başlaması ve etrafını telaşa sürükleyecek sözler söylemesine engel olun. Bu gibi durumlarda insanlara "SAKİN" diye bağırabilir , panik yapmamaları için rahatlatıcı söylemlerde bulunabilirsiniz. Aksi durumda ciddi yaralanmalara kadar varabilen bir ortamın oluşması söz konusu olabilir.
Bunun yanında bu paniği siz de yaşamamaya , sosyal ağlarda hemen her yaşadığınız olumsuzluğu paylaşmamaya özen gösterin. Örneğin ufak bir biber gazı kokusunda "burası yoğun gaz altında !" diye yapacağınız bir paylaşım insanların da yanlış bilgilenmesine sebep olabilir. Neticede biber gazı yemek hiç hoş olmasa bile oraya 2-3 gün giden her insan en azından 1-2 kez biber gazı yemiştir , bunu göze alacaktır. Panik yapacak ya da bundan ötürü sıkıntı yaşayacaksanız gelmeyin , kimse sizi yargılayamaz.

4- BİRLİK OLUN
Nereye giderseniz gidin kalabalık gruplarla hareket etmeye özen gösterin. Elinizdeki her türli materyalı (ilaç , yiyecek , tıbbıi malzeme vb.) insanlarla paylaşmaya özen gösterin. Bunu zaten herkes yapıyor ama özellikle panik anlarında bunu yapabilmeniz çok önemli. Siz ne kadar sakin ve yardımcı davranırsanız iş o kadar güzel olur.

5- ÇEVREYİ TEMİZ TUTUN
Taksim'in hemen her karışı çöp poşetleriyle doldurulmuş durumda. Çöplerinizi oraya atmaya , etrafta gördüğünüz çöpleri toplamaya ve aksini yapan insanları uyarmaya dikkat edin. Biz oraya yeşili korumaya gittiysek temiz bir alan bırakmak da görevimiz.

6- KIŞKIRTICI / AYRIMCI / HAKARET İÇEREN SLOGANLAR ATMAYIN
İçinde bulunduğumuz durum itibariyle tepkili olabilirsiniz ama kimseye , hiçbir şeye tepkinizi şiddetle belli etmeyin ; buna söylemler de dahil. Orada bulunan bizler halkız ve kimsenin destekçisi değiliz. Etnik kökenlerin , renklerin , ideolojilerin ya da şahışların ayrılması gibi bir durum söz konusu olamaz. Sizin desteklediğimiz daha özel bir görüş de olabilir ama bu diğer özgürlükçü arkadaşlarınızın hoşuna gitmeyebilir , lütfen daha anlayışlı olmaya özen gösterin.

7- BELGELEYİN
Siz oraya şiddet gösterisine gitmiyorsunuz. Zaten bildiğiniz ve gördüğünüz gibi özellikle saat 19:00-00:00 arası orada bulunan insanlar hiçbir taşkınlığa imza atmıyor. Provoke eden grupları , orantısız güç uygulayan polisleri , temiz sokakları , şarkı söyleyen grupları , çimlerde oynayan çocukları fotoğraf ve videolarla belgeleyin. Belgelediğiniz bu güzel şeyler sizin oradayken yaşattığınız anılarınız , sonradan o güzel anılarınızın üstüne aniden yerleşen görüntülere sunacak kanıtlarınızdır. Akşam tedavi olmak için revire çevrilmiş bir camiyi fotoğraflar ve örneğin saatiyle birlikte paylaşırsanız , siz ordan gittikten 1 saat sonra koyulan fotoğrafa bakan insanlar neyin ne olduğunu daha iyi anlayabilirler.

8- DİRENİN , SAHİP ÇIKIN
Sabah işe , akşam onurlu mücadelelerine giden gururlu çocuklar olarak direnin , özgürlüğünüz için verdiğiniz bu mücadeleye sahip çıkın. Parkta oturarak başlayan bu eylemi bu güne kadar hiçbir şiddet eylemine bulaşmadan getiren çocuklar olarak bu mücadelenizi siyasi partilerin , kişi ya da kurumların sahiplenmesine izin vermeyin. Elbette desteği olan sanatçılar , kişiler ya da kurumlar olabilir ama bunun sizin başarınız olduğunu asla unutmayın.

9- HAYVANLARA SAHİP ÇIKIN
İnsanlar olarak canımız yanıyor ama bunu ifade ve kısmen bile olsa tedavi edebilecek yetimiz var. Fakat hayvan dostlarımızın böyle bir şansı yok. Gördüğünüz her hayvana mama vermeyi , sevmeyi , eğer biber gazı atılmış bir bölgeyse tedavi etmeyi es geçmeyin.

9- UNUTMAYIN
Bugün size yapılanı hiçbir şekilde unutmayın. Tarafsız kalan sözde sanatçıları , korkak medyayı , karar veremeyen yetkilileri , rant peşindeki siyasi partileri ve aklıma gelmeyen nicesini.

10- ARADA DİNLENİN
Biliyorum zor ama dinlenin.


Kendiize iyi bakın.

2 yorum:

Buraya bir şey yazıyorsun , küfür falan olmazsa seviniyorum.