23 Mart 2013 Cumartesi

Cinnetin Konvansiyonel Olmayanı


Daha önce arkadaş sohbetlerimde çok söyledim , bloga da irili ufaklı yazdığım olmuştu bu sosyal medya konusunun mevcut ve muhtemel etkilerini. (kısa bir araştırmayla ilk olarak şunu bulabildim)


Bu gece twitter'a baktığımda bir intihar lafının dolaştığını gördüm. Açıkçası birisini intihar ettiği düşüncesi bile beni ziyadesiyle üzerken bunun sosyal medya üzerinden olmuş olabileceği ihtimali beni dehşete düşürdü diyebilirim. Zira insanların akıl sağlığına kaçırma noktasına geleceklerini beklerken bunun olmasına ne olursa olsun beklemiyordum. İlgili yerlere baktıktan sonra @ahmetselcukk isimli bir arkadaşın intihar etmeyi planladığını , konuyla alakalı konuşmalarının olduğu bir video çektiğini ve nihayetinde intihara kalkıştığını yazdığını gördüm. Neden bu arkadaşın ismini buraya yazdığım konusunu ayrıca açıklayacağımı belirtmek istiyorum , unutturmayın.

Eskiden ; yani eskiden dediğim bundan 5-6 sene öncesine kadar insanların alışkanlıkları yüzyıllar boyunca değişmemiş biçimde devam ediyordu. Yemek söylemek , aşk yaşamak , kavga etmek , küfür etmek , eleştirmek ve hatta intihar etmek. Bugün üniversitelerde okutulan bir ders , önemli bir başlık olan Yeni Medya , dönemi o kadar çirkin bir alışkanlık değişimine sürükledi ki o kadar olur. İşte bir adamın intihar etme girişimi ve sonrası. Tabi edip etmediği ihtimaline sonra geliriz.

İntihar girişiminde bulunmak benim ve sizin bildiğiniz gibi sessiz sedasız olur. Bilenleriniz vardır ; Yavuz Çetin boğaz köprüsünden atlayıp yaşamına son vermişti. Dünya çapında bir gitaristimiz böyle veda etti. O gün twitter olsaydı oraya da intihar öncesi videolar koyup tehdit savuracağını sanmıyorum.
Daha yakına gelmek gerekirse üniversitede bir hocamın intiharıyla sarsıldık yakın zaman önce. Sessiz sedasız biçimde gidişinin bende yarattığı şok etkisi bugün bu arkadaşın yaptığına karşı öfkeyle geri dönüyor diyebilirim. O başarılı insan , akademisyen hayata gözlerini yummadan önce bu arkadaşın yaptıklarını yapmamıştı. Nedeni ise açık ; yeni medya cinneti.

Belki gerçekten intihar etti bilemiyorum fakat yine de bu yaptığın şeyin zaten hazır bekleyen bir tehlikeyi harekete geçirdiği aşikar. Artık gerçek ya da gerçekdışı intihar tehditleri , videoları , blogları için hazır olabiliriz. Biz iyi niyetli ve aklı başında kesimin yardım çığlıklarıyla koşuşturduğu o insanlar bilgisayar ekranları başından bizim bu halimize gülüp bize enayi de diyebilir. Yahut gerçekten bir intiharın , kitlesel bir iletişim aracı olan internet üzerinden üzerimize nasıl yağdığını da yüzümüze çarpabilirler. Hangisi daha kötü ?

Neden bu arkadaşın twitter linkini paylaştım ? Çünkü bu arkadaşı takip ederseniz siz de bu sürece katkıda bulunmuş olacaksınız. Eskiden bir saniye için bile olsa televizyona çıkabilmek adına yapmadığı maymunluk kalmayan o konvansiyonel cinnetkarların yaptıklarını en kolay boyuta indirgeyen bu yeni medya , bu yeni cinnetkarların minik egosantrik hadiselerine kurban gidecek kıvamda. Artık bu kolay yoldan ünlü olmak isteyen ilgi çılgınları için 3000 takipçi kazanmak , sahte bir intihar ya da memelerini açtıkları bir fotoğraf kadar yakın. Hani imkanım olsa bütün ülkeye tek tek binlerce takipçi versem.

Yanisi ; giderek büyüyen internet kavramı karşısında akıl dengeleri bozulan insanlar yüzünden bu işin bile tadı kalmadı. Facebook kullanmıyordum , bu gidişle twitter hesabımı da kapatabilirim. Bakarsınız evin interneti başta olmak üzere bütün bir yeni iletişim kaynaklarımı da iptal edip dağ evine yerleşebilirim. Hem bir gün başıma bir iş gelirse insanların o çok değerli 140 karakterlerini de çalmamış olurum.

Ekleme : Kendisini isminden ötürü hatırlıyor gibiydim , yanılmamışım. Eskiden bolca takpçisi olan ve şimdi aynı ilgiyi bulamayan bir kişiymiş. Vaktinde gördüğü ilgi , sevgi ve saygı onu çok şaşırtmış ve mutlu etmiş. Bunları ben söylemiyorum , kendisi blogunda yazmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Buraya bir şey yazıyorsun , küfür falan olmazsa seviniyorum.